- This is an assessment test.
- To draw maximum benefit, study the concepts for the topic concerned.
- Kindly take the tests in this series with a pre-defined schedule.

## Arithmetic: Averages Test-2

Please wait while the activity loads.

If this activity does not load, try refreshing your browser. Also, this page requires javascript. Please visit using a browser with javascript enabled.

If this activity does not load, try refreshing your browser. Also, this page requires javascript. Please visit using a browser with javascript enabled.

Congratulations - you have completed

*Arithmetic: Averages Test-2*.You scored %%SCORE%% out of %%TOTAL%%.You correct answer percentage: %%PERCENTAGE%% .Your performance has been rated as %%RATING%% Your answers are highlighted below.

Question 1 |

The average marks scored by Meera in 3 out of 7 subjects in an examination is 90. To get an average marks of 80 what is the score that Meera must get in the 4 subjects ?

72.5 | |

75.8 | |

73.6 | |

70 |

Question 1 Explanation:

Average score scored by Meera in 3 exams = 90

Therefore the total units = 90 x 3 = 270

But she wants an average of 80 marks in 7 seven subjects

So the total units will be 560

so required units = 290

and the average of marks that Meera requires to attain the aveage of 80 marks in 4 exams would be = 290/4 = 72.5

Therefore the total units = 90 x 3 = 270

But she wants an average of 80 marks in 7 seven subjects

So the total units will be 560

so required units = 290

and the average of marks that Meera requires to attain the aveage of 80 marks in 4 exams would be = 290/4 = 72.5

Question 2 |

The average age of girls in the class of 40 students is 25. Which of the following could be the average age of the entire class if the average age of 24 boys is 20 years?

24 | |

25 | |

22 | |

21 |

Question 2 Explanation:

Total number of students = 40

Number of boys =24

Number of girls = 16

Average age of girls = 25

Average ago of boys 20

Therefore the average of the entire class will be = (16 x 25 + 20 x 24)/40 = 22

Therefore the average age of the class = 22

Number of boys =24

Number of girls = 16

Average age of girls = 25

Average ago of boys 20

Therefore the average of the entire class will be = (16 x 25 + 20 x 24)/40 = 22

Therefore the average age of the class = 22

Question 3 |

The ratio between age of boys and girl in a class is 3:2 and the average age of boys as well as girls are 20 and 25 then what will be the average age of the entire class

24 | |

25 | |

22 | |

21 |

Question 3 Explanation:

Lets suppose there are 20 students

So the number of boys are 3/5 x 20 = 12

Number of girls = 2/5 x 20 = 8

The average age of boys = 20 and the average age of girls are 25

Therefore average age of the entire class would be = (12x 20 + 8 x 25)/20 = 440/20 = 22 yrs

So the right answer is option c

So the number of boys are 3/5 x 20 = 12

Number of girls = 2/5 x 20 = 8

The average age of boys = 20 and the average age of girls are 25

Therefore average age of the entire class would be = (12x 20 + 8 x 25)/20 = 440/20 = 22 yrs

So the right answer is option c

Question 4 |

In a family the average income of 10 people is 200000 per month. In particular months every member got 400 less rupees than the usual. What is the average income per person for that month?

19000 | |

19500 | |

19600 | |

19700 |

Question 4 Explanation:

Total money collected from all the members = 200000

Money loss in a particular year = 400 x 10 = 4000

Now the new money for that particular month becomes = 200000 – 4000 = 196000

Now the average income of each employ for that particular month = 196000/10 = 19600

Money loss in a particular year = 400 x 10 = 4000

Now the new money for that particular month becomes = 200000 – 4000 = 196000

Now the average income of each employ for that particular month = 196000/10 = 19600

Question 5 |

There are nine number written in increasing order in which the average of first five is 45 and the average of last five is 50, the what will be the average of 9 numbers if the value of the fifth number is 49

45 | |

57 | |

89 | |

49 |

Question 5 Explanation:

Average of first five numbers = 45 i.e. 45 x 5 = 240 units

Average of last five units = 50 = 50 x 5 = 250

Therefore on adding 9 numbers together we will get a total of 490 units

But we are given by the fifth term as 49 so 490-49 = 441

Here we subtract 49 because fifth term is added two times

So the actual sum of 9 terms is 441 and the average is 441/9 = 49

Average of last five units = 50 = 50 x 5 = 250

Therefore on adding 9 numbers together we will get a total of 490 units

But we are given by the fifth term as 49 so 490-49 = 441

Here we subtract 49 because fifth term is added two times

So the actual sum of 9 terms is 441 and the average is 441/9 = 49

Once you are finished, click the button below. Any items you have not completed will be marked incorrect.

There are 5 questions to complete.

List |