• This is an assessment test.
• To draw maximum benefit, study the concepts for the topic concerned.
• Kindly take the tests in this series with a pre-defined schedule.

## Arithmetic: Percentage Test -8

Congratulations - you have completed Arithmetic: Percentage Test -8. You scored %%SCORE%% out of %%TOTAL%%. You correct answer percentage: %%PERCENTAGE%% . Your performance has been rated as %%RATING%%
 Question 1
Mr. X spends 20%of his monthly income on household expenditure. Out of the remaining 25%he spends on children's education,15%on transport, 15% on medicine and 10%on entertainment. He is left with Rs. 9,800after incurring all these expenditures. What is his monthly income?
 A Rs. 35,000 B Rs. 28,000 C Rs. 65,333 D Rs. 48,400
Question 1 Explanation:
Let Mr X’s salary be Rs p
His household expenditure=0.2p
Salary left after household expenditure=0.8p
Spending on childrens education=0.25×0.8p=0.2p
Spending on transport=.15×0.8p=0.12p
Spending on medicine=.15×0.8p=0.12p
Spending on entertainment=0.10×0.8p=0.08p
Mr X s total expenditure=0.2p+0.2p+0.12p+0.12p+0.08p=0.72p
So 0.28p=9800
p=35,000
 Question 2
Arnan's expense is 30% more than Vimal's expense and Vimal's expense is 10% less than Raman’s expense. If the Sum of their expenses, is Rs.6447, then what would be the Aman's expense?
 A Rs. 2,200 B Rs. 2,457 C Rs. 1.890 D Rs. 2,100
Question 2 Explanation:
Let Raman's expense be p
Expense of Vimals=0.9p
Expense of Arnans=1.3×0.9p=1.17p
So 3.07p=6447
p=2100
Arnan's expense =1.17×2100=2457
 Question 3
In a school there are 2000 students out of whom 36 per cent are girls. Each boy's monthly fee is Rs 480 and each girl's monthly fee is 25 per cent less than a boy. What is the total of the monthly fees of girls and boys together?
 A Rs 8,73,400 B Rs 8,67,300 C Rs 8,76,300 D Rs 8,73,600
Question 3 Explanation:
Girls fees=0.75×480=360
Number of girls=36/100×2000=720
Number Of boys=64/100×2000=1280
Total monthly fees=360×720+480×1280=873600
 Question 4
Rubina decided to donate 16%ofher monthly salary to an NGO. On the day of donation she changed her mind and donated Rs. 6,567 which was 75% of what she had decided earlier. How much is Rubina's monthly salary ?
 A Rs. 8756 B Rs. 54725 C Rs. 6,56.,700 D Rs. 45,696
Question 4 Explanation:
Let his salary be p
Initial decision to donate=16/100×p=0.16p
Final decision=0.16p×.75
Thus,0.16p×0.75=6567
p=54725
 Question 5
Six-eleventh of a number is equal to twenty two percent of second number. Second number is equal to the one-fourth of third number. The value of the third number is 2400, What is the 45% of first number?
 A 107.6 B 131.1 C 115.4 D None
Question 5 Explanation:
Let the numbers are a,b,c
Now according to the question
6a/11 = 22b/100 ……….(1)
And b = c/4…………………(2)
We are also given by the value of c i.e. 2400
So the value of b would be 600
Now put b = 600 in equation 1
6a/11 = (22 x 600)/100
6a/11= 132
a = 242
Now 45% of 242 = 108.9
Once you are finished, click the button below. Any items you have not completed will be marked incorrect.
There are 5 questions to complete.
 ← List →
 1 2 3 4 5 End

Practice Tests

### How to study this lesson?

It is actually simple to study this lesson.
Go through the given concepts and their corresponding exercises.
Then, solve the percentage practice tests and perfect the skills you have learnt

### Want to explore more Arithmetic Tests?    